Михайло Лушпа

11

Июль 2014

Михайло Лушпа

; Коментировать

Михайло Лушпа : до ювілею почесного громадянина міста М.П. Лушпи : краєзнавча бібліографічна пам’ятка / Центральна міська бібліотека ім. Т.Г. Шевченка; уклад. І.О.Хомайко - Суми, 2010. – 12 с., іл. – (Сер. «Відомі люди нашого міста»).

Краєзнавча бібліографічна пам’ятка присвячена видатній людині, почесному громадянину міста Суми Михайлу Панасовичу Лушпі. Вона містить основні дати життя та діяльності М. Лушпи, його спогади.

 

Для широкого кола читачів.

 

 

 

 

Відповідальний за випуск: заступник директора ЦБС Мартюшова О.В.

 

 

 

Матеріал підготував: гол. бібліограф Хомайко І.О.

 

 

 

Комп’ютерний набір: Хомайко І.О.

 

 

 

Редактори: Мартюшова О.В., Клімачова Л.Д.

 

 

 

 

 

Цей великий архітектор, шанований керівник, почесний громадянин Сум багато років творив історію нашого міста. Завдяки його ентузіазму, наполегливості та натхненню в обласному центрі з’явилися широкі проспекти та багатоповерхові райони, зведено театр ім. М. Щепкіна, наукову бібліотеку, залізничний та автобусний вокзали, створено молодіжний центр «Романтика», унікальний парк «Казка» та сквер «Дружба». На повну потужність запрацювали машинобудівні та хімічні підприємства. Справи Михайла Панасовича були відомі не лише городянам. Його ім’я було у повазі й у мешканців області. Людина широкої, доброї душі, він є справді взірцем для молоді. (Шаповал А. Зруйнувати легко, складно побудувати // Суми і сумчани. – 2008. - №22 (30 трав.). – С. 2).

 

 

 

 

Основні дати життя

 

 

 

 

Михайло Панасович Лушпа (нар. 4.Х.1920, с. Могриця, нині Сумського району) – державний і партійний діяч, почесний громадянин міста Суми (1994), член КПРС (1941), член Спілки архітекторів України.

 

 

 

У 1940 р. закінчив Сумську СШ № 20 (нині № 18). Навчався у Харківському інженерно-будівельному інституті. На початку Великої Вітчизняної війни навчався у вищому політичному училищі НКВС (м. Ново-Петергоф). Воював на Ленінградському фронті. Інвалід війни. Закінчив Пензенське військове училище, навчався в Московській артилерійській академії. З 1946 – на партійній роботі: інструктор, зав. сектором партійної роботи Сумського обкому КПУ. Закінчив у 1953 р. СДПІ ім. А.С. Макаренка, ВПШ (м. Київ). 1953-1963 - 2-й, 1-й секретар Конотопського міськкому партії. 1963-1972 – голова виконкому Сумської обл. пром. ради, заступник голови Сумського облвиконкому, 1972-1988 – 1-й секретар Сумського міськкому КПУ. З 1988 – заступник голови Сумської обласної організації Українського товариства охорони пам'яток історії та культури.

 

 

 

 

Делегат XXV з'їзду КПРС.

 

 

 

 

Депутат ВР УРСР кількох скликань, Сумської облради (1963-1972).

 

 

 

 

Лауреат премії Ради Міністрів СРСР, Державної премії ім. Т.Г. Шевченка.

 

 

 

 

Нагороджений орденами Трудового Червоного Прапора, Жовтневої революції, Дружби народів, Вітчизняної війни ІІ ст., «За заслуги» ІІІ ст. Рівноапостольного князя Володимира, двома орденами «Знак пошани», медалями.

 

 

 

 

Ім'ям Михайла Панасовича названо проспект у м. Суми (2000).

 

 

 

 

23 травня 2008 р. на честь славетного земляка було урочисто відкрито меморіальну дошку за адресою провулок Академічний, 7. (Лушпа Михайло Панасович // Сумщина в іменах. – Суми, 2003. – С. 270.).

 

 

 

 

 

Діяльність Михайла Панасовича у Сумах розпочалась у 1972 р., коли він став головою промислового облвиконкому. Сумчани виявили йому довіру за його підприємливий розум, організаторські здібності, вимогливість до себе і підлеглих. Він не любив тих, у кого слово розходиться з ділом, знав ціну кожній копійці.

 

 

Нерідко почуєш: "Це було, коли у Сумах господарював Лушпа". Пішли тролейбуси, з'явилися широкі проспекти, зведено театр, дитячий парк "Казка", культурно-розважальні об'єкти, йшло будівництво житла у нових мікрорайонах. Місто розквітло трояндовим цвітом, прикрасилося особливими фонтанними оазами.

 

 

Праця архітекторів М.П. Лушпи, С.П. Сліпця, А.Ю. Чорнодіда та інженера І.Л. Петрова по будівництву театру ім. М.С. Щепкіна вдостоєна високої оцінки. Творці чудової архітектурної споруди стали лауреатами Державної премії України ім. Т.Г. Шевченка (1981р.).

 

 

Пролетіли роки. Змінилися часи, обставини. Михайло Панасович як власну біду сприйняв те, що свого часу припинилося у Сумах будівництво. І по-молодецьки забилося його серце відтоді, як у Сумах реставрували Соборну, звели новий стадіон, почали облаштовувати пам'ятні куточки міста. Він не змірився з віком, поспішав на роботу в обласну раду Товариства охорони пам'яток історії та культури, де працював заступником голови.

 

 

 

 

23 травня 2007 р. на 87-му році життя Михайло Опанасович пішов у кращий світ. І всі відчули: його відхід знаменує собою закінчення цілої епохи в житті нашого міста - епохи процвітання і творення. Городяни прощалися з почесним громадянином Сум 28 травня. Труну з тілом покійного встановили в будівлі театру ім. Щепкіна - споруді, яка самим своїм існуванням має завдячувати Михайлу Лушпі.

 

 

 

 

Сумчани гідно оцінили працю М.П. Лушпи у розбудові міста. Рішенням сесії міськради в 1994 р. йому було присвоєно звання "Почесний громадянин міста Суми". А один із найсучасніших і найяскравіших проспектів обласного центру став носити його прізвище. 23 травня 2008 р. на честь славетного земляка було урочисто відкрито меморіальну дошку за адресою провулок Академічний, 7, де він прожив аж 44 роки. 

 

 

 

 

(За матеріалами: Михайло Панасович Лушпа // Почесні громадяни міста Суми. – Суми, 2005. – С. 63-65 : фото; Корнилова Е. Он не просто любил этот город // Ваш шанс. - 2007. - №22 (30 мая). - С. 17А.http://www.library-sumy.com/personal/personal/600/)

 

Опубликовано в Лица

Оставить комментарий